Giresun Haberleri

Organik Kivi Üretimi Yaygınlaştırılacak

0 8

Giresun Fındık Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, enstitü olarak kivide organik tarım uygulamaları başlattıklarını söyledi. Akar, yaptığı açıklamada, 1988 yılında İtalya’dan ülkemize getirilerek Karadeniz, Marmara ve Ege bölgesinde oluşturulan 12 lokasyonda deneme üretimine başlanılan kivinin Yalova, Ordu ve Rize illeri başta olmak üzere ekonomik olarak tarımsal alanda önemli bir ürün haline geldiğini belirtti.

Ülkemizde deneme amaçlı kurulan kivi bahçelerinden birinin de Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü’nde bulunduğunu aktaran Akar, enstitü bünyesinde kivi üretimini artırmak için tüplü fidan üretiminin yanı sıra, organik kivi üretimi projesinin de yürütüldüğünü ifade etti.

Akar, kivinin bölgemizde fındığın yanında ek gelir oluşturması açısından rağbet gören bir meyve türü olduğunu, özellikle Doğu Karadeniz’in ekolojik konuşlarına çok iyi adaptasyon gösterdiğini dile getirerek, şöyle devam etti: “Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü’ne 1988 yılında bakanlığımız projesi kapsamında ilk bahçelerden biri kuruldu. Biz 1988 yılı ile 1993 yılı arasında Doğu Karadeniz’e kivinin adapta olup, olamayacağı üzerinde çalışmamızı yürüttük. Ve nihayetinde de çok güzel adapta olduğunu gördük. 1993 yılından sonrada üreticilerimizin de artık kivi bahçesi kurması için hızlı bir şekilde kivi fidanı üretmeye başladık ve üreticilere dağıtarak bölgemizde kivi bahçelerinin kurulmasını sağladık. Ülkemizde birinci sırada Yalova geliyor kivi üretimi ve alanı bakımından, ikinci sırada ise Ordu ve Rize illeri gelmekte. Giresun’da da kivi üretimi günden güne gelişim göstermekte.”

Organik Kivi Üretimi Projesi Sürüyor

Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olarak kivi fidanı üretimine devam ettiklerini belirten Akar, “Bizim haricimizde özel sektörde kivi fidanı üretimine başladığı için, fidan temin etmek isteyenler hem bizden hem de özel sektörden temin edebiliyor. Enstitümüzün ana konusu fındık olduğu için bizim projelerimizin yüzde 95’i fındık ilgili. Ancak şuanda kivi ile ilgili yürüttüğümüz bir proje var. Kivide organik tarım uygulamalarının verimliğini ne yönde etkilediği yönünde bir proje yürütüyoruz. Bu proje olumlu sonuçlar verdiğinde, organik kivi üretimine ağırlık vermeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

0 0 Oy
Değerlendirme
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Anladım

0
Düşüncelerinizi lütfen yorum yaparak paylaşın!x
()
x